Εχει επανειλημμένως και ευθαρσώς αναγνωριστεί από τους ιθύνοντες ως σφάλμα η περυσινή καθυστέρηση στην εκτίμηση του υγειονομικού κινδύνου στη Θεσσαλονίκη. Φέτος εκείνη η εμπειρία μοιάζει να έχει ξεχαστεί. Φέτος βέβαια έχει εμβολιαστεί η πλειονότητα του πληθυσμού. Αλλά τοπικά οι αριθμοί δείχνουν υψηλό κίνδυνο. Δείχνουν μια κατάσταση που θα δικαιολογούσε όχι καραντίνα, αλλά μια πιο αυστηρή αντιμετώπιση των μαζικών συναθροίσεων. Δεν είναι ζήτημα πολιτικό ή δογματικό. Είναι ζήτημα δημόσιας υγείας.
Το προηγούμενο της Θεσσαλονίκης
20" χρόνος ανάγνωσης
![το-προηγούμενο-της-θεσσαλονίκης-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)