Η εξωτερική πολιτική της χώρας ορίζεται από κάποιες σταθερές, τις οποίες σεβάστηκαν όλα τα κόμματα που κυβέρνησαν τα τελευταία τριάντα χρόνια – ακόμη και όταν, προεκλογικά, είχαν πολιτευθεί αμφισβητώντας τες. Η χώρα έχει σταθερές συμμαχίες, με ιστορικό βάθος, και εθνική στρατηγική, με διακομματική αποδοχή. Το να φτάνουμε να συζητάμε στη Βουλή για το πού «ανήκει» η χώρα, σε μια τόσο εύφλεκτη διεθνή συγκυρία, μόνον ως προϊόν πολιτικού θεάτρου μπορεί να ερμηνευθεί. Είναι επιπόλαιο και επιζήμιο να λένε ορισμένες δυνάμεις άλλα από αυτά που και οι ίδιες εφάρμοσαν όταν κρατούσαν τα ηνία της διπλωματίας.
Ξέρουμε πού ανήκομεν
27" χρόνος ανάγνωσης
![ξέρουμε-πού-ανήκομεν-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)