Η χάραξη εξωτερικής πολιτικής είναι δύσκολη σε μια χώρα όπου συχνά επικρατεί ο συναισθηματισμός αντί της λογικής. Ιδιαίτερα στις μέρες μας, καθώς τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης ενισχύουν τα άκρα, την καχυποψία, την αντισυστημικότητα. Είναι όμως αναγκαίος ο ρεαλισμός, όσο επίπονος και αν είναι. Και θετικό το γεγονός πως στα μεγάλα θέματα, πέραν της αποφασιστικής εξωτερικής πολιτικής που ασκεί η κυβέρνηση, υπάρχει μια μίνιμουμ συναίνεση.
Συναίνεση
19" χρόνος ανάγνωσης
![συναίνεση-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)