Η εσωτερική αγορά ενέργειας είχε μπει, ήδη πριν από τον πόλεμο, σε φάση οξύτατου ανταγωνισμού. Το αποτέλεσμα ήταν να μην είναι πάντα σαφείς οι όροι των συμβάσεων που προσφέρονταν ως «ευκαιρίες» στους καταναλωτές. Σήμερα είναι περισσότερο επιτακτικό από ποτέ να λειτουργεί η αγορά με διαφάνεια και σεβασμό στους κανόνες, χωρίς αιφνίδιες αλλαγές και πρακτικές που μετακυλίουν δυσανάλογο κόστος προς τον πιο αδύναμο κρίκο – τους καταναλωτές. Η πολιτεία έχει τα εργαλεία για να εκπληρώσει τον εποπτικό της ρόλο.
Πρώτα η διαφάνεια
23" χρόνος ανάγνωσης
![πρώτα-η-διαφάνεια-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)