Προσκεκλημένος να μιλήσει στο ελληνικό Κοινοβούλιο ήταν ο πρόεδρος μιας αγρίως δοκιμαζόμενης χώρας. Κανένας άλλος. Το ατόπημα των αλλότριων παρεμβάσεων έβλαψε το μήνυμά του. Αλλά δεν ακύρωσε τον σκοπό της πρόσκλησης. Το μείζον παραμένει η υπεράσπιση της ελευθερίας και της κυριαρχίας μιας ευρωπαϊκής χώρας από μια βίαιη εισβολή. Και προσηλωμένες στο μείζον, για λόγους αρχής αλλά και εθνικού συμφέροντος, πρέπει να μείνουν και οι υπεύθυνες πολιτικές δυνάμεις της Ελλάδας.
Το λάθος και το μείζον
20" χρόνος ανάγνωσης
![το-λάθος-και-το-μείζον-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)