Η ιδέα είναι απλή: Ο φορέας ασφάλισης εμπιστεύεται τον υποψήφιο συνταξιούχο και τα στοιχεία που δηλώνει. Το κράτος εμπιστεύεται τον πολίτη, αλλά και την ίδια του την ικανότητα να ελέγξει σε δεύτερο χρόνο την τήρηση του νόμου. Ετσι, με έναν τρόπο που δεν κοστίζει σε χρόνο και χρήμα, επιχειρείται να ξεπεραστεί μια γραφειοκρατική συμφόρηση που μέχρι χθες έμοιαζε ανυπέρβλητη. Αν πετύχει ο νέος τρόπος ταχείας έκδοσης των συντάξεων, θα μπορέσει να αποτελέσει οδηγό γενικότερα για τις συναλλαγές των πολιτών με το Δημόσιο.
Απλά και γρήγορα
24" χρόνος ανάγνωσης
![απλά-και-γρήγορα-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)