Τα νούμερα μετράνε. Και για τα νούμερα πανηγύριζαν προχθές στον ΣΥΡΙΖΑ. Για εκείνους οι 170.000 λογίζονται ως επιτυχία. Ομως, όταν το κόμμα δοκίμασε να συγκρίνει τα δικά του μεγέθη με τα μεγέθη των άλλων, προέκυψε κάτι σαν αριθμολαγνικός σουρεαλισμός: Ο Τσίπρας, έλεγε η κομματική ανακοίνωση, έλαβε πάνω από 150.000 ψήφους – σε μια κάλπη που ήταν μόνος. Κι αυτό θεωρείται καλύτερη επίδοση από τις 139.000 ψήφους του Ανδρουλάκη που είχε να ανταγωνιστεί έναν πρώην πρωθυπουργό σε μια διαδικασία που η συνολική συμμετοχή ξεπέρασε τις 206.000. Ο δε Μητσοτάκης εξελέγη όντως με περισσότερες (173.000) ψήφους από τον Τσίπρα. Αλλά, σύμφωνα με την Κουμουνδούρου, αυτό είναι χειρότερη επίδοση, γιατί την έφτασε στον δεύτερο γύρο και πάλι με αντίπαλο. Τα νούμερα λοιπόν μετράνε. Αρκεί να μη μετράς σαν νούμερα.
Στέντωρ