Μετά την κρίση στον Εβρο, τον Μάρτιο του 2020, η Ευρώπη έδειξε να αντιλαμβάνεται ότι βρισκόταν αντιμέτωπη με μια υβριδική απειλή: το Προσφυγικό μετατρεπόταν σε πολιορκητικό κριό και στόχος δεν ήταν μόνο η Ελλάδα. Η ευρωπαϊκή αφύπνιση είχε εκφραστεί και εμπράκτως, με βοήθεια στην επιτήρηση των κοινών ευρωπαϊκών συνόρων. Τα επεισόδια των τελευταίων ημερών, με μαζικές εισόδους που φαίνονται μεθοδευμένες, δείχνουν ότι ο κίνδυνος δεν έχει εκλείψει. Πρέπει να φανεί ότι δεν έχει εκλείψει ούτε η ευρωπαϊκή αποφασιστικότητα.
Το Προσφυγικό και η Ευρώπη
23" χρόνος ανάγνωσης
![το-προσφυγικό-και-η-ευρώπη-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)