Αν ρίξει κανείς μια ματιά στον κατάλογο των συμμετεχόντων στα διεθνή επιστημονικά συνέδρια που διεξάγονται στην Αθήνα, θα διαπιστώσει πόσο πλούσιο «ανθρώπινο κεφάλαιο» έχουμε αφήσει να διαρρεύσει στο εξωτερικό. Κορυφαίοι ερευνητές, ωστόσο, που σε προσωπικό επίπεδο δεν έκοψαν ποτέ τον λώρο με την Ελλάδα δεν βρήκαν ποτέ εδώ τις συνθήκες για να αναπτύξουν το ταλέντο τους. Κι αυτό πρέπει να είναι η κυρίαρχη σκέψη στο μυαλό των βουλευτών που συζητούν το νομοσχέδιο για την τριτοβάθμια εκπαίδευση.
Έλλειμμα
22" χρόνος ανάγνωσης
![έλλειμμα-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)