Αν πάρει κανείς την ομιλία του Αγγελου Συρίγου και τη διαβάσει ως πολιτική και ιστορική ανάλυση, για τους μύθους που διαμόρφωσαν την επικρατούσα ιδεολογία της Μεταπολίτευσης, δύσκολα θα βρει σημεία να αντικρούσει. Ομως, ο υφυπουργός Παιδείας δεν αρθρογράφησε. Συμμετείχε με αυτή την ενατένιση –για την «ασθενή» αντίσταση στη χούντα και τα «παϊδάκια» μετά την πορεία του Πολυτεχνείου– σε μια κοινοβουλευτική αναμέτρηση. Και η ομιλία του, ως καθ’ ύλην αρμόδιου υφυπουργού, μάλλον έδωσε λαβή στην αντιπολίτευση να οδηγήσει τη συζήτηση εκτός θέματος, παρά βοήθησε να αναδειχθεί το περιεχόμενο της επιχειρούμενης μεταρρύθμισης στα πανεπιστήμια. Ισως ο υφυπουργός είχε κι αυτός ανάγκη λίγης προσοχής. Ισως την προσοχή την είχε όλη απορροφήσει η υπουργός του.
Στέντωρ