Διαφορετική για πολλούς λόγους ήταν η, καθιερωμένη, φετινή δεξίωση για τον εορτασμό της 48ης επετείου της αποκατάστασης της Δημοκρατίας στο Προεδρικό Μέγαρο, το βράδυ της Κυριακής. Κατ’ αρχάς ήταν η πρώτη «κανονική» δεξίωση ύστερα από δύο χρόνια με πολύ αυστηρά υγειονομικά πρωτόκολλα λόγω πανδημίας και περιορισμένο αριθμό προσκεκλημένων. Μετρημένοι στα δάχτυλα του χεριού ήταν όσοι φορούσαν μάσκα, ενώ το «παρών» έδωσε και ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξης Τσίπρας, καθώς είχε προλάβει να αναρρώσει πλήρως από τον ιό (ήταν εντελώς ασυμπτωματικός). Η φετινή πιο χαλαρή συνθήκη δεν σημαίνει μόνο ότι προσκλήθηκαν όλοι οι βουλευτές και οι ευρωβουλευτές και το σύνολο της πολιτικής και στρατιωτικής ηγεσίας. Η Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κατερίνα Σακελλαροπούλου άδραξε την ευκαιρία και έδωσε ένα ισχυρότατο, ευρύτερα πολιτικό και κυρίως κοινωνικό στίγμα του αξιακού της συστήματος, καλώντας στον κήπο της Ηρώδου Αττικού ανθρώπους από όλο το φάσμα της κοινωνίας των πολιτών. Φορτισμένη συναισθηματικά ήταν η συνομιλία της με τους γονείς του αδικοχαμένου φιλάθλου του Αρη, Αλκη Καμπανού, αλλά και με τον νεαρό πρόσφυγα και αριστούχο μαθητή από τη Γουινέα, Σαϊντού Καμαρά, καθώς και με τον Κούρο Νουρμοχαμαντί Μπαϊγκί, τον νεαρό πρόσφυγα από το Ιράν που έγινε πρόσφατα γνωστός στο πανελλήνιο ύστερα από την εξαιρετική επίδοσή του στις εισαγωγικές εξετάσεις για τα ΑΕΙ.
![Δημοκρατία ετών 48, πιο συμπεριληπτική από ποτέ και… χωρίς μάσκες-1](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2022/07/doc-20220725-32689377p.jpg?1658813115536)
Στη σύντομη ομιλία της η Πρόεδρος της Δημοκρατίας, αφού μνημόνευσε τη μεγάλη απούσα του φετινού εορτασμού, τη Φώφη Γεννηματά, επέμεινε στον συμπεριληπτικό χαρακτήρα της φετινής επετείου. «Η συνύπαρξή μας εδραιώνεται στην ανεκτικότητα και τη συμπερίληψη, την ευχέρεια όλων μας να διαμορφώνουμε και να πετυχαίνουμε τα σχέδιά μας. Στη γιορτή μας δίνουν το “παρών” προσωπικότητες που ενσαρκώνουν το άνοιγμα της δημοκρατίας στην κοινωνία. Συμπολίτες μας που συμβολίζουν την υπέρβαση του εαυτού για χάρη του συνόλου, όπως τα πληρώματα των Canadair, που επιτελούν το έργο της αεροπυρόσβεσης», σημείωσε ενδεικτικά η Κατερίνα Σακελλαροπούλου.
![Δημοκρατία ετών 48, πιο συμπεριληπτική από ποτέ και… χωρίς μάσκες-2](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2022/07/4260f95637ac5336688c87fa02bdfb8d_3560876-1.jpg)
Στο πλαίσιο αυτό προσκλήθηκαν, ανάμεσα σε άλλους, η Μαρία Λεπενιώτη, πρόεδρος του δικαστηρίου στη δίκη της Χρυσής Αυγής, ο Εμμανουήλ Δερμιτζάκης, γενετιστής, διευθυντής του Ινστιτούτου Γενετικής και Γονιδιωματικής της Γενεύης, ο Χρήστος Κυρατσούς, αντιπρόεδρος Ερευνας Μολυσματικών Νόσων και Τεχνολογιών Ιικών Φορέων της αμερικανικής εταιρείας Regeneron, ο Σελίμ Παρασκευάς, νεαρός Ρομά που σπουδάζει στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης, η Λίλιαν Στεφανάκη, δήμαρχος Γαύδου, η οικογένεια του εθελοντή πυροσβέστη Βασίλη Φιλώρα, που έχασε τη ζωή του στην Ιπποκράτειο Πολιτεία κατά τη διάρκεια των μεγάλων πυρκαγιών του περασμένου έτους.
![Δημοκρατία ετών 48, πιο συμπεριληπτική από ποτέ και… χωρίς μάσκες-3](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2022/07/doc-20220725-32689381p.jpg?1658813246857)
Επιμέλεια: Μαργαρίτα Πουρνάρα