Υπάρχουν πολλά πεδία στα οποία η κυβέρνηση δοκιμάζει με επιτυχία να κάνει αντιπολίτευση στην αντιπολίτευση. Αυτό που μέχρι χθες δεν είχε δοκιμάσει ήταν να μιμηθεί τον ΣΥΡΙΖΑ και να του κάνει υγειονομική αντιπολίτευση – όπως ο ίδιος ο ΣΥΡΙΖΑ έκανε ανηλεώς, μετρώντας πόσα χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι του πήγαινε βόλτα ο πρωθυπουργός ή με πόσους καθόταν στο ίδιο τραπέζι. Πρώτος που δοκίμασε την κορωνο-αντιπολίτευση ήταν ο υπουργός Υγείας, καταγγέλλοντας ότι ο Τσίπρας αψήφησε τα πρωτόκολλα και πήγε στο Προεδρικό άνετος, χωρίς μάσκα, ενώ είχε νοσήσει πριν από τέσσερις – πέντε ημέρες. Το αρνητικό PCR που εμφάνισε η Κουμουνδούρου έδειξε πού μπορεί να καταλήξει όποιος συριζίζει στους τρόπους. Εδειξε και στην κυβέρνηση την οδό της αποστασιοποίησης από τον υπουργικό ακτιβισμό, καθώς ο κυβερνητικός εκπρόσωπος επιεικώς «γείωσε» το (μη) θέμα.
![Με τον τρόπο του ΣΥΡΙΖΑ-1](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2022/07/doc-20220726-32835906b.jpg?1658919785015)
Στέντωρ