Η πρωτοβουλία της Αρχής για τα Δημόσια Εσοδα να δια-σταυρώσει ηλεκτρονικά τον τζίρο επιχειρήσεων μέσα από τις διαδικτυακές πλατφόρμες διανομής δεν δείχνει μόνο τι καρπούς μπορούν, εύκολα και απλά, να αποφέρουν τα νέα εργαλεία ελέγχου της φοροδιαφυγής. Δείχνει ταυτόχρονα και πόση φορολογητέα ύλη διαφεύγει, ακριβώς επειδή οι Αρχές δεν ολοκληρώνουν την –τεχνικώς ευχερή πλέον– διασύνδεση των ταμειακών μηχανών και των POS με τα συστήματα παρακολούθησης του κράτους.
Έτοιμα εργαλεία
20" χρόνος ανάγνωσης
![έτοιμα-εργαλεία-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)