H εκπαίδευση πρέπει να είναι μια διαδικασία εν κινήσει – πάντοτε ανοιχτή στην πρόοδο, πάντοτε δεκτική στην αξιολόγηση. Για το ελληνικό σύστημα αυτή η διαρκής μέτρηση των επιδόσεων λογίζεται ως καινοτομία. Χρειάζονται ακόμη επιμονή και πολιτικό σθένος για να επιβληθεί μια κουλτούρα αναμόρφωσης των προγραμμάτων και των μεθόδων στα σχολεία. Η προσπάθεια συναντάει εμπόδια. Αλλά πρέπει να συνεχιστεί.
Σχολεία εν κινήσει
17" χρόνος ανάγνωσης
![σχολεία-εν-κινήσει-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)