Η περφόρμανς έχει εξελιχθεί. Ο Πολάκης δεν υποδύεται πια τον εαυτό του στατικός. Κυκλοφορεί ανάμεσα στο κοινό του όρθιος, με το μικρόφωνο στο χέρι. Σαν stand-up comedy. Μόνο που τα κωμικά της στοιχεία είναι ακούσια. Σε μια τέτοια παράσταση, την Κυριακή στο Αγρίνιο, ο Πολάκης είπε ότι «αυτή η οικογένεια (Μητσοτάκη) δεν παίρνει μίζα, παίρνει μόνιμο μερίδιο· διαρκές μερίδιο». Χθες, στην Καστοριά, ο Αλέξης Τσίπρας ανέβηκε σε ένα πεζούλι για να μιλήσει στην ομήγυρη που τον είχε κυκλώσει. «Η οικογένεια Μητσοτάκη», τους είπε, «κυβερνά για πάρτη της, όχι για τους ψηφοφόρους της Ν.Δ.». Αν δεν υπήρχε το βίντεο και διάβαζες τη δήλωση, θα νόμιζες ότι την έχει κάνει ο Πολάκης. Αλλά, τελικά, ο Πολάκης μιλάει μέσα από τον Τσίπρα.
Στέντωρ