Η Αθήνα έχει υποφέρει πολλά. Διατηρεί όμως στο κέντρο της ζωντανά ακόμη κάποια κύτταρα αστικού πολιτισμού, όπως οι κινηματογράφοι, που δεν πρέπει να νεκρώσουν. Δεν πρέπει να αφεθούν στην τύχη και στο βάρος της οικονομικής συγκυρίας, αλλά να αντιμετωπιστούν ως διατηρητέα στοιχεία της κουλτούρας που αξίζει να επιζήσει. Το οικονομικό κόστος της διάσωσης θα είναι αμελητέο. Το άυλο κόστος της απώλειας, όμως, μεγάλο.
Αστικά κύτταρα
18" χρόνος ανάγνωσης
![αστικά-κύτταρα-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)