Ολα τα στοιχεία δείχνουν ότι οι τιμές των ακινήτων, κυρίως στα αστικά κέντρα, ακολουθούν αλματώδη πορεία. Το πρόβλημα δεν είναι μόνον ελληνικό. Αλλά το κόστος της στέγης σε σχέση με το εισόδημα είναι εδώ πιο επαχθές απ’ ό,τι στην υπόλοιπη Ευρώπη. Για αυτονόητους, κοινωνικούς λόγους, θα πρέπει να εξεταστούν μέτρα τιθάσευσης των τιμών που έχουν δοκιμαστεί αλλού – όπως το να εξαιρεθούν ορισμένες ζώνες των πόλεων από τη βραχεία μίσθωση και τους επενδυτές.
Για το κόστος της στέγης
21" χρόνος ανάγνωσης
![για-το-κόστος-της-στέγης-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)