Για χρόνια επικρατούσε μια παραλυτική νοοτροπία που από τη μία διεκτραγωδούσε την ανεργία των νέων πτυχιούχων, ενώ, από την άλλη, απέρριπτε οποιαδήποτε σχέση του πανεπιστημίου με την αγορά εργασίας. Οι συμπράξεις που ήδη αναπτύσσονται μεταξύ των ελληνικών ΑΕΙ και των επιχειρήσεων σπάνε ένα αραχνιασμένο ταμπού. Αυτός είναι ο μόνος τρόπος για να επανασυνδεθεί η τριτοβάθμια εκπαίδευση με την πραγματικότητα της οικονομίας, καθώς πλέον η ζήτηση για εξειδικευμένο προσωπικό είναι μεγαλύτερη από την προσφορά.
Τα τείχη των ΑΕΙ
21" χρόνος ανάγνωσης
![τα-τείχη-των-αει-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)