Για πολλά χρόνια η ανταγωνιστικότητα της ελληνικής οικονομίας βασίστηκε στη συμπίεση των αμοιβών. Ευτυχώς, η χώρα έχει περάσει σε άλλη φάση. Η απασχόληση έχει αυξηθεί. Μένει να προσαρμοστεί στις νέες συνθήκες και η εργοδοτική κουλτούρα. Το καλό, εξειδικευμένο προσωπικό προϋποθέτει τους ανάλογους μισθούς. Οχι με διατάγματα. Αλλά επειδή αυτό υπαγορεύουν οι παραγωγικές ανάγκες.
Στροφή στις αμοιβές
15" χρόνος ανάγνωσης
![στροφή-στις-αμοιβές-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)