Οι εκτεταμένες παρατυπίες που ανιχνεύθηκαν χάρη στην πρώτη εφαρμογή του συστήματος της ηλεκτρονικής ταυτότητας ακινήτων αποδεικνύουν ότι η ψηφιοποίηση έχει ήδη αποφέρει πολύ σημαντικούς καρπούς, εκεί όπου το κράτος εθεωρείτο μέχρι πρότινος αδιόρθωτο. Το συμπέρασμα ισχύει όμως και αντιστρόφως: Με τα νέα εργαλεία που είναι διαθέσιμα, δεν υπάρχει πλέον καμία δικαιολογία να μένουν κλάδοι της οικονομίας σε καθεστώς αδιαφάνειας.
Τα οφέλη και η πρόκληση
17" χρόνος ανάγνωσης
![τα-οφέλη-και-η-πρόκληση-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)