Οταν η οριστική απαλλαγή από μια δίωξη, που εξαρχής φαινόταν πως είχε πολιτικά κίνητρα, κρατάει οκτώ χρόνια, δεν πρέπει να περιμένουμε ότι θα βρεθούν πολλοί πρόθυμοι άνθρωποι με κατάρτιση για να αναλάβουν δημόσιο αξίωμα. Ο φόβος του στιγματισμού θα εξακολουθήσει να αποτρέπει τους αρίστους από το να μπλέξουν με το ελληνικό κράτος και το κομματικό σύστημα που κάθε φορά το ιδιοποιείται. Είναι κι αυτή μια από τις σοβαρές παρενέργειες της βραδύτητας της Δικαιοσύνης.
Το στίγμα και η βραδύτητα
21" χρόνος ανάγνωσης
![το-στίγμα-και-η-βραδύτητα-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)