Το αποτέλεσμα της 25ης Ιουνίου, έστω κι αν ήταν προϊόν της συγκυριακής εκλογικής κόπωσης, έδειξε ότι οι απαγορεύσεις δεν αρκούν για να αντιμετωπιστούν υπαρκτές κοινωνικές δυσαρέσκειες. Δεν ωφελούν ούτε οι εξορκισμοί. Η δημοκρατία δεν μπορεί να επαναπατρίσει οργισμένους ή φοβισμένους πολίτες, όταν απλώς τους καταδικάζει σαν ακραίους. Το πολιτικό σύστημα οφείλει, αντιθέτως, να ακούσει τις αγωνίες, που διοχετεύονται σε αντιπολιτικούς σχηματισμούς. Δεν είναι όλες παράλογες ή αθέμιτες. Και οφείλει να μη θεωρεί κανέναν πολίτη «ξεγραμμένο». Η δημοκρατία πείθει. Δεν αφορίζει.
Η δημοκρατία και τα «άκρα»
24" χρόνος ανάγνωσης
![η-δημοκρατία-και-τα-άκρα-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)