Η ελληνική κοινωνία εκπλήσσεται συχνά πολύ δυσάρεστα. Οπως όταν ανακαλύπτει ότι η χώρα διαθέτει μόνο δύο μεταγωγικά αεροσκάφη ή ελάχιστα ελικόπτερα έρευνας και διάσωσης. Κι αν ήταν ζήτημα κονδυλίων θα υπήρχε μια δικαιολογία. Δεν είναι όμως, γιατί πίσω από αυτές τις ελλείψεις υπάρχει κακή διαχείριση και η ανυπαρξία ελληνικής αμυντικής βιομηχανίας και τεχνικής στήριξης. Πληρώνουμε τις παθογένειες δεκαετιών σε κάθε κρίση και ακόμη δεν μαθαίνουμε.
Ακόμη δεν μαθαίνουμε
19" χρόνος ανάγνωσης
![ακόμη-δεν-μαθαίνουμε-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)