Η χώρα πρέπει κάποια στιγμή να ξεφύγει από τον φαύλο κύκλο των «στοιχειωμένων» έργων που εξαγγέλλονται και, ενίοτε, προκηρύσσονται χωρίς να έχουν σχεδιαστεί επαρκώς, με αποτέλεσμα να κοστίζουν στο τέλος τα διπλά – ή να μην εκτελούνται ποτέ, όπως η υποθαλάσσια οδός της Θεσσαλονίκης. Τα επόμενα χρόνια θα πρέπει να γίνουν μεγάλες δημόσιες επενδύσεις σε ανθεκτικές υποδομές, λόγω της κλιματικής κρίσης. Εκτός από τη μέριμνα για το μέλλον, όμως, θα βοηθούσε να υπάρχει λογοδοσία για το παρελθόν. Να αποδίδονται ευθύνες για τα μεγαλόπνοα –και πανάκριβα– σχέδια που έγιναν στην άμμο.
Εργα στην άμμο
27" χρόνος ανάγνωσης
![εργα-στην-άμμο-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)