Τα οφέλη της ψηφιοποίησης είναι τόσο προφανή και πλέον βιωμένα από τους πολίτες, που όποιος την εμποδίζει δεν μπορεί παρά να δίνει μάχη οπισθοφυλακής υπέρ των μικροσυμφερόντων του. Ματαίως. Η αντίδραση υπέρ της διατήρησης της γραφειοκρατίας το μόνο που «πετυχαίνει» είναι να ταλαιπωρεί τους πολίτες· και να εκθέτει στα μάτια τους τα πραγματικά κίνητρα των συντεχνιών που τους ταλαιπωρούν.
Οπισθοφυλακή
17" χρόνος ανάγνωσης
![οπισθοφυλακή-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)