Εμεινε, ενώ οι άλλοι έφευγαν. Αλλά δεν σιώπησε. Στον Διονύση Τεμπονέρα πολλοί προβάλλουν τις πολιτικές τους φαντασιώσεις για έναν ΣΥΡΙΖΑ-μετά-το-ριάλιτι. Υπολογίζουν ότι όταν σχολάσει το σόου, θα έχει απομείνει κόμμα για να το αναλάβει το νέο στέλεχος. Ο ίδιος όμως πρέπει να φροντίσει να μην προδίδει τέτοιους υπολογισμούς. Γιατί αυτή η ώρα μπορεί να απέχει λίγο – μόλις έξι μήνες, όταν ο νυν πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ θα βρεθεί αντιμέτωπος με την κάλπη των ευρωεκλογών. Γι’ αυτό και ο Τεμπονέρας, αντί να κρατήσει τον εκλογικό πήχυ εκεί που τον έβαλε ο Κασσελάκης –στην πρωτιά–, του τον χαμήλωσε – και η δεύτερη θέση είναι καλή, είπε. Ετσι, δεν μπορεί να κατηγορηθεί ότι δυσκολεύει τον πρόεδρο. Και, ταυτόχρονα, λέει πολύ κομψά ότι ο Κασσελάκης είναι χαμηλών προσδοκιών.
Παίζοντας με τον πήχυ
37" χρόνος ανάγνωσης
![παίζοντας-με-τον-πήχυ-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)