Να μαζεύει άραγε μαγνητάκια για το ψυγείο; Σε λίγο δεν θα του φτάνει το ψυγείο. Από τη στιγμή που απαλλάχτηκε από το βάρος της μάχιμης πολιτικής, ο Αλέξης Τσίπρας απολαμβάνει ταξιδεύοντας την ελευθερία του. Αμερική, Ιταλία και τώρα Γαλλία, συνήθως με ισχυρό πολιτικό άλλοθι – όπως χθες, που συνάντησε τον πρώην πρόεδρο Ολάντ στο Παρίσι. Δίνει έτσι και μια έμμεση απάντηση σε όσους είχαν βιαστεί να παραλληλίσουν την αποστρατεία του –και τη βροντώδη σιωπή του– με το στυλ του αποστρατευμένου Καραμανλή. Ο Τσίπρας έχει πολλά ταξίδια στο εξωτερικό και μόλις μία έξοδο σε ταβέρνα. Πράγμα που θυμίζει μάλλον τον ΓΑΠ της Διεθνούς (που είχε καταλήξει Διεθνής του ΓΑΠ) παρά τον ρέκτη του γαστρονομικού τουρισμού.
Μαγνητάκια και συμπάθεια
34" χρόνος ανάγνωσης
![μαγνητάκια-και-συμπάθεια-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)