Δεν μπορούμε να έχουμε την απαίτηση να διοικούνται οι δημόσιοι οργανισμοί από άξια στελέχη· και, ταυτόχρονα, να ζητούμε οι αμοιβές τους να είναι καθηλωμένες σε επίπεδα χαμηλότερα από τις αντίστοιχες θέσεις του ιδιωτικού τομέα. Αν τα στελέχη αυτά επιλέγονται αξιοκρατικά, τότε πρέπει να έχουν και τις ανάλογες απολαβές. Διαφορετικά, θα δείχνουν ενδιαφέρον για τις θέσεις μόνο οι αυλικοί τού εκάστοτε κόμματος. Και τα νοσοκομεία θα καταλήγουν να διοικούνται από υπεύθυνους βουλκανιζατέρ.
Η εύλογη αμοιβή
21" χρόνος ανάγνωσης