«Αρωμα Φίλιον» έχει, σύμφωνα με τους γνωρίζοντες, το σχήμα αντιδημάρχων που ανακοίνωσε ο εκλεγμένος δήμαρχος Αθηναίων. Με τις επιλογές προσώπων χαράσσεται το σύνορο του Δούκα με τη Χαριλάου Τρικούπη, καθώς το πρώιμο πολιτικό του ίχνος δεν ταυτίζεται με το ανδρουλακικό ΠΑΣΟΚ (παρότι και ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ συχνάζει στο κολωνακιώτικο καφενείο). Η διακηρυγμένη πρόθεση του νέου δημάρχου να κινηθεί αυτόνομα δεν βοήθησε τη σχέση του με την κομματική ηγεσία, που διεκδικεί ως δική της την εκλογική επιτυχία στην Αθήνα. Η Χαριλάου Τρικούπη θα πρέπει στο εξής να βρει σημείο ισορροπίας ανάμεσα σε αντίρροπες επιθυμίες: Από τη μία, να πετύχει ο δήμαρχος, ως υπόδειγμα νεοπασοκικής διαχείρισης· από την άλλη, να μην πετύχει και πάρα πολύ…
Το «Φίλιον» και η Χαρ. Τρικούπη
34" χρόνος ανάγνωσης
![το-φίλιον-και-η-χαρ-τρικούπη-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)