Αν ο δημόσιος βίος της είναι μια διαρκής περφόρμανς, η τεχνοτροπία στην οποία έχει ολισθήσει προσφάτως θα μπορούσε να ονομαστεί «μετα-καρδουλική». Η Ζωή Κωνσταντοπούλου ξεπέρασε τη φάση της γλυκερότητας. Εδώ και καιρό, έχει επιστρέψει στην περσόνα που την καθιέρωσε – κραυγή, συνωμοσιολογία και ατελεύτητη εισαγγελική αψύτητα. Μετά τα επεισόδια που έχει προκαλέσει στις επιτροπές, χθες κατάφερε να «πλακωθεί» ακόμη και με την πιο μειλίχια (τρόπος του λέγειν) ενσάρκωση του ΚΚΕ – τον αντιπρόεδρο της Βουλής Λαμπρούλη, που, υπό άλλες συνθήκες, θα ενέπνεε μόνο καρδούλες. «Μαζευτείτε», της είπε από το προεδρείο και η «μοναδική πολιτική αρχηγός» πήγε να το ερμηνεύσει σαν βάναυσο ρατσισμό εις βάρος της. «Αυτή είστε», της είπε στο τέλος. Μπορεί να κατηγορούμε τον Κασσελάκη για επικοινωνία του ΤikΤok. Αλλά και το ΚΚΕ στη διαδικτυακή πιάτσα έχει βρει τη μανιέρα του luben.
«Καρδούλης» και λούμπεν
39" χρόνος ανάγνωσης
![καρδούλης-και-λούμπεν-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)