«Πού είναι αυτό το Εσουρού;» αναρωτιόταν από το βήμα της Βουλής, σε προφανή ταραχή, ο βουλευτής της Νίκης, Νίκος Παπαδόπουλος. Σε μια συζήτηση για την τροπολογία Καιρίδη, εκείνος έψαχνε το «Εσουρού» γιατί είχε δει, λέει, στην τηλεόραση κάποιον να υβρίζει τον γέροντα Παΐσιο, που «με το προφητικό του χάρισμα είχε προβλέψει τις ηλεκτρονικές ταυτότητες». Ο βουλευτής μπορεί να μην είχε ειρμό. Είχε όμως τον ενθουσιασμό του κατειλημμένου από κάποιο πνεύμα. Των Χριστουγέννων; Του Αη Βασίλη; Του Γέροντος; Διεπίστωσε, πάντως, ότι τις ημέρες αυτές ανοίγουν «οι πύλες της κολάσεως» και βγαίνουν τα τελώνια και τα δαιμονικά. Για την κόλαση, ποιος ξέρει; Οι πύλες της Πολιτικής Ανοιξης, ωστόσο, άνοιξαν κι έβγαλαν στην έξω ζωή ό,τι δρακοπάγανο είχε βρικολακιάσει στα έγκατά της. Ο Παΐσιος να βάλει το χέρι του. Το δεξί.
Στις πύλες του ανεξήγητου
38" χρόνος ανάγνωσης