Τα δεδομένα από την αγορά δείχνουν ότι τα διοικητικά μέτρα κατά του πληθωρισμού δεν αρκούν. Για να λειτουργήσει σωστά ο ανταγωνισμός, εκτός από τους ελέγχους των Αρχών, χρειάζεται και ο «έλεγχος» των καταναλωτών. Χρειάζεται να καλλιεργηθεί η καταναλωτική συνείδηση, ώστε να επιβραβεύονται στο ράφι τα προϊόντα που έχουν ανταγωνιστικές τιμές. Οσο οι Ελληνες ψωνίζουν «στα τυφλά», το αθέμιτο κέρδος θα μένει ατιμώρητο.
Ο «έλεγχος» στο ράφι
18" χρόνος ανάγνωσης
![ο-έλεγχος-στο-ράφι-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)