Υπάρχει μια συμμετρία μεταξύ του κόμματος που αποκαλείται «Χριστιανοδημοκρατικό» και της νέας εκπροσώπου του: είναι και τα δύο περίπου ανύπαρκτα. Η νέα εκπρόσωπος είναι bot. Είναι πλάσμα της τεχνητής νοημοσύνης στο οποίο ο αρχηγός τού περίπου κόμματος, Νίκος Νικολόπουλος, έδωσε το όνομα «Χριστιάνα Καραμανλή». Απέδειξε έτσι ότι η τεχνητή δεν είναι ασύμβατη με τη φυσική, πεπερασμένη νοημοσύνη. Αντιθέτως, μπορεί η πρώτη να μεγεθύνει τη δεύτερη, χωρίς να τη βελτιώσει. Μπορεί, ας πούμε, του χρόνου, του Αγίου Νικολάου, η ζεστή, γλυκερή φωνή ενός bot να απαντάει στις ευχετήριες κλήσεις –«ωωωω, γέροντα, η ευχή»– χωρίς να κουράζεται ο εορτάζων. Χωρίς να χρειάζεται να πιέζει τρία ακουστικά στα αβρά του αυτιά. Μπορεί μάλιστα οι φίλοι του να του φτιάξουν κι ένα bot με φωνή Καραμανλή για να του ευχηθεί. Γιατί ο κανονικός μάλλον δεν θα στείλει.
Το bot και ο γέροντας
39" χρόνος ανάγνωσης