Το κύμα παραιτήσεων των διευθυντών σχολείων καταδεικνύει το πλέγμα γραφειοκρατικών διαδικασιών που πνίγει τις εκπαιδευτικές μονάδες. Οι εκπαιδευτικοί λειτουργοί, αντί να ασχολούνται με την ουσία του έργου τους, είναι αναγκασμένοι να υπηρετούν ένα εξαντλητικό υπηρεσιακό πρωτόκολλο αμφίβολης χρησιμότητας. Η ίδια γραφειοκρατική κουλτούρα επικρατεί σε όλες τις βαθμίδες και τις λειτουργίες του συγκεντρωτικού εκπαιδευτικού συστήματος. Χρειάζεται μάλλον να ξανασκεφθούμε τον ρόλο του σχολείου και των εκπαιδευτικών, πέρα από τα «υπαλληλικά» στερεότυπα.
Σχολείο και γραφειοκρατία
21" χρόνος ανάγνωσης
![σχολείο-και-γραφειοκρατία-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)