Το είπε από σκηνής και ο Νίκος Πορτοκάλογλου, πολύ κομψά. «Εδώ ήρθαμε απόψε να διασκεδάσουμε». Οχι να ανεμίσουμε πολεμικά λάβαρα. Τι περισσότερο μπορούσαν να κάνουν οι συντελεστές ή ο άρτι ορκισθείς δήμαρχος Αθηναίων; Να φωνάξουν άραγε την αστυνομία να διαλύσει το πλήθος, επειδή μια ομάδα είχε σχεδιάσει να ενσφηνώσει στο πρωτοχρονιάτικο πλάνο σημαίες της Παλαιστίνης; Στα κοινωνικά δίκτυα στήθηκαν δικαστήρια για την –όντως αλγεινή– εργαλειοποίηση της γιορτής. Βρέθηκε μάλιστα και κυβερνητικός βουλευτής της Α΄ Αθηνών, που ζήτησε από τον δήμαρχο «να υψώνει σπίτι του» τις άλλες σημαίες πλην της ελληνικής – σαν να είχε μοιράσει ο δήμαρχος τις σημαίες. Σαν να μπορούσε το εμπόριο αντιισλαμισμού των αθηνοφρουρών να κρύψει τον παλιό αντισημιτισμό τους.
Επίδειξη σημαίας
33" χρόνος ανάγνωσης
![επίδειξη-σημαίας-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)