Μπορεί η επιλογή να ήταν αισθητική. Το λευκό του πάγου στο φόντο μπροστά από το οποίο εμφανίστηκε η Δώρα Αυγέρη, ταιριάζει στην εκπρόσωπο Τύπου του ΣΥΡΙΖΑ – όσο ταίριαζε και το κλασικό κόκκινο φόντο στην προκάτοχό της, Πόπη Τσαπανίδου. Μπορεί, βέβαια, το λευκό να επελέγη και λόγω θεματικής συνάφειας, καθώς το βιντεοσκοπημένο ανακοινωθέν που το κόμμα ανήρτησε στα κοινωνικά δίκτυα αφορούσε το βρεφικό γάλα. Ναι, μόνο το βρεφικό γάλα – όχι γενικώς την ακρίβεια. Η αξιωματική αντιπολίτευση ζητάει μάλιστα να μπει πλαφόν στην τιμή του προϊόντος. Δεν είναι δύσκολο να φανταστεί κανείς την κομματική σύσκεψη στην Κουμουνδούρου, όπου κάποιος σύντροφος είπε «τι καίει τον κόσμο;» για να απαντήσει στον εαυτό του «το γάλα του παιδιού του», και να συμφωνήσουν όλοι μαζί ότι το «να σηκώσουμε το γάλα» είναι πολύ καλή ιδέα. Μόνο πλαφόν; Γιατί όχι δωρεάν;
Μέσα στα γάλατα
40" χρόνος ανάγνωσης