Στο συριζαϊκό στερέωμα, ποτέ δεν μπορείς να είσαι βέβαιος ότι το δικό σου πυροτέχνημα θα κάνει κρότο. Συνέβη με το προσεκτικά προετοιμασμένο πυροτέχνημα που είχε ετοιμάσει η εξωκοινοβουλευτική συνιστώσα Θεοχαρόπουλου – Ραγκούση – Ζαχαριάδη, για προσχώρηση του ΣΥΡΙΖΑ στους Ευρωσοσιαλιστές. Προοριζόταν να σκάσει με πάταγο στην Κεντρική Επιτροπή του Σαββατοκύριακου, αλλά την κάλυψαν οι μπαλοθιές Πολάκη. Και σαν να μην έφτανε αυτό, κάποιοι σχολαστικοί έθεταν και το στοιχειώδες ερώτημα: Και καλά ο ΣΥΡΙΖΑ. Μπορεί να θέλει. Μπορεί κιόλας να το ψηφίσουν σε εσωκομματικό δημοψήφισμα τα μελη του. Οι Ευρωσοσιαλιστές, όμως, θέλουν τον ΣΥΡΙΖΑ; Ή κινδυνεύει να μείνει με το δημοψήφισμα στα χέρια; Ο Ραγκούσης είπε στην Κεντρική Επιτροπή ότι «μεγάλη Κεντροαριστερά σημαίνει Αριστερά στην καρδιά, Κεντροαριστερά στο μυαλό». Προς το παρόν, σάρκα και οστά φαίνεται να παίρνει μόνο η Κεντροαριστερά του ποδαριού.
Εκείνοι τον θέλουν;
39" χρόνος ανάγνωσης
![εκείνοι-τον-θέλουν-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)