Οι προηγούμενες απόπειρες για την ψήφο των πολιτών που διαμένουν εκτός Ελλάδος κατέληξαν σε γραφειοκρατική αποτυχία, που τη χρεώνεται όλο το πολιτικό σύστημα. Φαίνεται ότι το πάθημα έγινε μάθημα. Είναι σημαντικό το γεγονός ότι τα μεγαλύτερα κόμματα της αντιπολίτευσης συντάσσονται με τη νομοθετική πρωτοβουλία της κυβέρνησης. Η καθιέρωση της εξ αποστάσεως ψήφου μπορεί να ενθαρρύνει τη συμμετοχή στις εκλογές. Κανείς δεν θα χάσει από αυτό. Θα είναι κέρδος για τη δημοκρατία.
Ωριμότητα
21" χρόνος ανάγνωσης
![ωριμότητα-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)