Οι πρώτες αντιδράσεις στο προωθούμενο άνοιγμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης είναι οι αναμενόμενες. Οι καταλήψεις πανεπιστημιακών σχολών και οι μολότοφ επιβεβαιώνουν ότι επιχειρείται να σπάσει ένα ταμπού της Μεταπολίτευσης, το οποίο υπερασπίζονται μόνο μειοψηφίες οπισθοφυλακής. Ο συνδικαλισμός του αμφιθεάτρου, αλλά και της έδρας, έχει όμως πάψει εδώ και καιρό να απηχεί τις αγωνίες της πλειονότητας του φοιτητικού κόσμου και της ακαδημαϊκής κοινότητας. Καλύτερο δημόσιο πανεπιστήμιο σίγουρα δεν είναι το κλειστό πανεπιστήμιο.
Το ταμπού και η φρουρά του
21" χρόνος ανάγνωσης
![το-ταμπού-και-η-φρουρά-του-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)