Από τη χειμερινή σύνοδο των βουλευτών του ΣΥΡΙΖΑ στις Σπέτσες έμειναν τα τουριστικά στιγμιότυπα. Δεν έτυχαν όμως της ανάλογης προβολής οι εισηγήσεις που έγιναν εντός των τειχών της «ντάτσας» του προέδρου. Ο Πολάκης ανέπτυξε ως προγραμματικές θέσεις του κόμματος την ατζέντα Πολάκη: δημόσιος έλεγχος συστημικής τράπεζας, επανακρατικοποίηση ΔΕΗ και ΕΛΠΕ, δεύτερη σχολή δικαστών. Ακούστηκαν κι άλλα αναμενόμενα, όπως ο διπλασιασμός των αποδοχών των δημοσίων υπαλλήλων, η θέσπιση «κοινωνικού μισθού», η «καθολική δωρεάν σίτιση όλων των παιδιών και για τα 14 έτη σπουδών από το νηπιαγωγείο μέχρι και το λύκειο», ο «τριπλασιασμός των κονδυλίων για τη δημόσια ανώτατη παιδεία». Το μόνο απροσδόκητο ήταν αυτό που είπε ο Οθων Ηλιόπουλος, ότι «η εφαρμογή της επιστολικής ψήφου για τις ευρωεκλογές φέρνει τον απόδημο ελληνισμό πιο κοντά στην πατρίδα». Το άκουσαν άραγε αυτό οι σύντροφοι;
Επιστολική έκπληξη
39" χρόνος ανάγνωσης
![επιστολική-έκπληξη-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)