Η κυβέρνηση δεν θα μπορούσε να έχει καλύτερη επικοινωνιακή στήριξη από αυτήν που παρέχουν οι πρωτοστάτες των καταλήψεων στα δημόσια πανεπιστήμια. Η ανομία, τα ανεξέλεγκτα γκράφιτι, η βία και ό,τι άλλο καθιστά μη ελκυστικά και ανταγωνιστικά τα δημόσια ΑΕΙ οφείλονται σε μια μειοψηφία που τα κρατάει σε ομηρία επί δεκαετίες. Ο Ελληνας γονιός προφανώς και θα προτιμούσε να στείλει τα παιδιά του σε ευρωπαϊκά, όχι σε τριτοκοσμικά ΑΕΙ. Εκεί όπου δεν έχει κανένα παιδί την αγωνία να μη χάσει μία εξεταστική, όπου τα κτίρια μοιάζουν με κέντρα γνώσης και οι τραμπουκισμοί δεν έχουν καμία θέση. Οσοι επιμένουν σε «ΑΕΙ – μπάχαλο» προωθούν την κυβερνητική πρωτοβουλία για μη κρατικά πανεπιστήμια, αλλά ο Ελληνας πολίτης θα πληρώσει στο τέλος τον λογαριασμό.
Ποιος θα πληρώσει
35" χρόνος ανάγνωσης
![ποιος-θα-πληρώσει-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)