Η συζήτηση στο υπουργικό συμβούλιο ήταν πλούσια, αν και όχι ζωηρή. Υπουργός που εκλέγεται στην περιφέρεια, τον οποίο οι φήμες ήθελαν στους διστακτικούς για τον γάμο, περιορίστηκε στην κοινωνιολογική παρατήρηση ότι στην επαρχία υπάρχει μια πλειοψηφία που αισθάνεται ότι της κάνει αφ’ υψηλού μάθημα η μειοψηφία (οι πολλοί και η ελίτ) και αυτό πρέπει να το προσέξει η κυβέρνηση. Ετερος υπουργός, που επίσης ήταν στους απρόθυμους, ζήτησε απλώς ταχύτητα – σε στυλ «να το περάσουμε να τελειώνουμε». Η ενδοκυβερνητική διαβούλευση περιέλαβε μέχρι και ανάλυση του παραδείγματος του Μάνου Χατζιδάκι. Οι θερμές φιλοφρονήσεις που άκουσε ο Κυριάκος Μητσοτάκης, ότι είναι ένας πρωθυπουργός που «δεν κουνάει το δάχτυλο, αλλά απλώνει το χέρι», μάλλον ήταν εκτός θέματος. Ή, μάλλον, παντός θέματος και παντός καιρού «χειροφιλήματα».
Προγαμιαία ζύμωση
36" χρόνος ανάγνωσης
![προγαμιαία-ζύμωση-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)