Η αναμέτρηση είναι «αυτοτελής». «Ψηφίζουμε ευρωβουλευτές». Η διαπίστωση μπορεί να μοιάζει άχρωμη, δείχνει όμως τις προθέσεις του πρωθυπουργού να αποδραματοποιήσει την επικείμενη κάλπη –να της στερήσει το πολιτικό διακύβευμα. Γιατί; Διότι, αν φορτιστεί ως εσωτερική πολιτική αναμέτρηση –Ν.Δ. εναντίον όλων– θα πριμοδοτηθεί η έκφραση μιας αντικυβερνητικής δυσαρέσκειας εκ του ασφαλούς. Οπότε το δόγμα «οι ευρωεκλογές είναι μόνο ευρωπαϊκές» μπορεί να μεταφραστεί, με μια μικρή δόση κυνισμού, είναι «μη εκλογές»· λάιτ· άσφαιρες. Αυτή τη λογική των απολιτικών επιλογών μοιάζει να υπηρετεί και το κάστινγκ, βάσει των ονομάτων που έχουν ήδη διαρρεύσει. Δεν χρειάζονται βαριά ονόματα, που μπορεί να προκαλέσουν ανεπιθύμητες πολώσεις. Λίγος αθλητισμός, λίγη τηλεόραση. Πολλή σημειολογία, χωρίς γλουτένη. Να περάσει και αυτή η (μη) κάλπη. Και μετά, ραντεβού το 2027.
Λίστα χωρίς γλουτένη
36" χρόνος ανάγνωσης
![λίστα-χωρίς-γλουτένη-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)