Για να λειτουργήσει, η κοινωνία των πολιτών χρειάζεται την αυτονομία της. Το κράτος δεν θα έπρεπε να στραγγαλίζει τις δραστηριότητες των οργανώσεων. Φαίνεται όμως ότι πρέπει να διασφαλίζεται η τήρηση ελάχιστων προϋποθέσεων για να ασκεί κάποιος κοινωφελή δράση – να δέχεται και να διαχειρίζεται δωρεές. Θα πρέπει τουλάχιστον να διαθέτει νομική υπόσταση, ώστε να είναι εφικτή η στοιχειώδης λογοδοσία προς τις Αρχές. Τα κρούσματα «άτυπου» και σκιώδους ακτιβισμού δημιουργούν ένα νέφος καχυποψίας, που αδικεί και τις υγιείς προσπάθειες.
Φιλανθρωπία και διαφάνεια
23" χρόνος ανάγνωσης
![φιλανθρωπία-και-διαφάνεια-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)