Εντάξει για τις κάμερες. Δεν είναι και πολύ ευχάριστο να σε βλέπουν στα πάρκα. Δεν θα κρινόταν από αυτή τη φυσική αλλεργία του στην «επιτήρηση» ο νέος δήμαρχος. Εντάξει και στο μετρό. Μπορεί να εμφανίστηκε αλληλέγγυος προς τους λαμαρινομάχους που πολιορκούν το εργοτάξιο των Εξαρχείων, αλλά το έκανε μόνο για τα καημένα τα δεντράκια. Δεν ήταν κατά της χωροθέτησης του έργου, γενικώς. Οταν όμως ο δημαρχιακός ακτιβισμός του Χάρη Δούκα άρχισε να ανηφορίζει στον λόφο του Στρέφη, φάνηκε ότι επρόκειτο για σταθερό μοτίβο – όχι για επικοινωνιακά ατυχήματα. Οι δηλώσεις του υπέρ των καταλήψεων –αστικών και πανεπιστημιακών– ως μέσον «έκφρασης των συλλογικοτήτων» ήρθαν να επισφραγίσουν το συμπέρασμα: Ο Δούκας δεν συνεργάστηκε, όπως του καταμαρτυρούν, με τον ΣΥΡΙΖΑ. Τον είχε ήδη μέσα του.
Απ’ έξω ΠΑΣΟΚ, από μέσα ΣΥΡΙΖΑ
36" χρόνος ανάγνωσης
![απ-έξω-πασοκ-από-μέσα-συριζα-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)