Την ιδέα είχε πρώτος ο Μαργαρίτης Σχοινάς. Να επιστρατεύσει, είχε πει, η Ευρώπη την Τέιλορ Σουίφτ για να κινητοποιήσει τους νέους να ψηφίσουν. Στις ΗΠΑ η σταρ είναι ήδη αντικείμενο προεκλογικού πολέμου, με τους Ρεπουμπλικανούς να επιχειρούν να την απαξιώσουν προληπτικά, για να περιορίσουν την επιρροή μιας πιθανότατης δήλωσής της υπέρ του Τζο Μπάιντεν. Μπαίνει κανείς στον πειρασμό να σκεφτεί ποιο πρόσωπο της εγχώριας σόου μπιζ θα μπορούσε να έχει τέτοιο αντίκτυπο στο δικό μας εκλογικό σώμα. Ποια/ποιος σελέμπριτι, που δεν έχει μπει κανονικά σε ψηφοδέλτιο σαν κράχτης, θα μπορούσε να απευθυνθεί στο κοινό που ούτε σε κομματικές εκδηλώσεις πηγαίνει ούτε σε παρουσιάσεις βιβλίων. Εννοείται ότι για να έχει αποτέλεσμα δεν πρέπει να είναι σεσημασμένος. Μη νομίζει, ας πούμε, ο Κασσελάκης ότι θα έχει βρει Σουίφτ αν βγει υπέρ του ο Κραουνάκης.
Μια Σουίφτ για την Ελλάδα
39" χρόνος ανάγνωσης
![μια-σουίφτ-για-την-ελλάδα-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)