Πέρασε ένας χρόνος από την τραγωδία των Τεμπών, που σημάδεψε τη συλλογική ψυχή σαν εθνικό τραύμα. Η επιτροπή της Βουλής, που συστάθηκε για να ερευνήσει την υπόθεση, αναλώθηκε (πάλι) σε ένα παιχνίδι εντυπώσεων, προσβλητικά ρηχό για τις οικογένειες των θυμάτων, αλλά και την κοινή γνώμη, που απαιτεί απαντήσεις. Αντιθέτως, φαίνεται από το ρεπορτάζ της «Κ» ότι η δικαστική έρευνα έχει κινηθεί γρήγορα και μεθοδικά. Είναι αναγκαίο να υπάρξει κάθαρση. Να αρχίσει –και να ολοκληρωθεί σε εύλογο χρόνο– η δίκη, προκειμένου να μην επικρατήσει πάλι η διαβρωτική αίσθηση της ατιμωρησίας. Είναι εξίσου αναγκαίο να θεραπευτούν όλα τα ελλείμματα στο σιδηροδρομικό δίκτυο. Να δείξει η πολιτεία εμπράκτως ότι μαθαίνει από τις αποτυχίες της.
Να κλείσει το τραύμα
33" χρόνος ανάγνωσης
![να-κλείσει-το-τραύμα-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)