Στην περίμετρο του «όλου ΣΥΡΙΖΑ», η χαιρεκακία δεν κρύβεται. Οι πρώην σύντροφοι επιχαίρουν (το «γλεντάνε» δεν θα ήταν πολιτικώς ορθό) με το διαρκές φεστιβάλ ασυνεννοησίας στο πρώην κόμμα τους. Η Εφη Αχτσιόγλου και ο Ευκλείδης Τσακαλώτος ήταν οι πρώτοι που έσπευσαν να ερμηνεύσουν το θέαμα ως δικαίωσή τους. Οι λόγοι της αποχώρησής τους κραύγαζαν ολόσωμοι επί συνεδριακής σκηνής. Αναμενόμενο. Λιγότερο αναμενόμενη ήταν η παρέμβαση της Ζωής Κωνσταντοπούλου, που κοντεύει να κλείσει μία δεκαετία εκτός ΣΥΡΙΖΑ, κι ωστόσο ένιωσε την ανάγκη να πανηγυρίσει με μια δανεική φράση: «Αν τους βάλεις στον Ολυμπο, μόνους τους, θα κάνουν φράξια με τον ίσκιο τους». Η φράση θα ταίριαζε καλύτερα στα ακόμη πιο μικρά κόμματα των ορεινών της Βουλής. Στα κόμματα που, αν και στο 3%, έχουν καταφέρει να φιλοξενούν φατρίες με αποσκιρτήσεις και αναθέματα. Εκεί να δεις ίσκιους.
Ισκιοι στα ορεινά
40" χρόνος ανάγνωσης
![ισκιοι-στα-ορεινά-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)