Η μέχρι στιγμής έρευνα για τα Τέμπη έχει δείξει ότι δεν έφταιξε μόνο το χέρι του σταθμάρχη της βάρδιας. Εχει φανεί ότι στο τραγικό δυστύχημα οδήγησε ένα πλέγμα πράξεων και παραλείψεων από πολλά πρόσωπα, σε διαφορετικά επίπεδα. Καμία πτυχή δεν πρέπει να μείνει χωρίς να ερευνηθεί εξονυχιστικά. Πρέπει να επιστρατευθούν όλα τα διαθέσιμα επιστημονικά και ανακριτικά μέσα προκειμένου να αποκαλυφθούν ανθρώπινα λάθη, αλλά και συστημικές αποτυχίες που συνδέονται με το συμβάν. Η πληγή, όπως φάνηκε και από τις χθεσινές εκδηλώσεις μνήμης, είναι ακόμη ανοιχτή.
Ανοιχτή πληγή
25" χρόνος ανάγνωσης
![ανοιχτή-πληγή-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)