Οι συζητήσεις των τελευταίων ημερών στο συνέδριο της «Κ» έδειξαν ότι το πολιτικό σύστημα μπορεί να αρθρώνει κι έναν λόγο αναστοχαστικό, που υπερβαίνει τα στενά όρια της κομματικής αντιπαράθεσης. Είναι μεγάλη ανάγκη να μπορούμε να συζητούμε για τις συλλογικές μας επιτυχίες και αποτυχίες, χωρίς σκοπιμότητες, χωρίς τους καταναγκασμούς που επιβάλλει το παιχνίδι των εντυπώσεων στα media. Η φετινή επέτειος είναι ευκαιρία για να συνεχιστεί αυτή η διαφωτιστική –και ενίοτε λυτρωτική– διεργασία. Η δημοκρατία δυναμώνει με τον διάλογο.
Η δύναμη του διαλόγου
23" χρόνος ανάγνωσης
![η-δύναμη-του-διαλόγου-0](https://www.kathimerini.gr/k-default-image.jpg)